YENİ DÖNEMDE BÜYÜMEYİ DESTEKLEYİCİ BİR FİNANSAL MİMARİNİN ARTAN ÖNEMİ

PANEL 4 - Konuşmacı

Sayuri Shirai şu anda Keio Üniversitesi Politika Yönetimi Fakültesi’nde Profesörlük görevini icra ediyor. Aynı zamanda Asya Kalkınma Bankası Enstitüsü’nde Konuk Öğretim Üyesi olan Shirai, Think7 üyesi olarak ülke geliştirme bağlamında iklim ve finans üzerine çalışıyor. Nomura Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi ve Nissin Oillio Group’un Danışmanı olan Shirai, daha önce 2020-2021 yıllarında Londra’da bulunan Federated Hermes’te EOS’un Kıdemli Danışmanıydı ve bu şirket, borsaya kayıtlı şirketler ve dünya çapında kamu politikası konusunda ESG yönetim hizmetleri sağlıyordu.

2011-2016 yılları arasında Japonya Merkez Bankası’nın para politikası kararlarından sorumlu Politika Kurulu Üyesi olarak görev yapana Shirai ayrıca, 2007-2008’de Paris’teki Sciences Po’da ders verdi ve 1993-1998’de IMF’de Ekonomist’lik yaptı. Columbia Üniversitesi’nden Ekonomi alanında doktora derecesine sahip olan Shirai, ESG yatırımı, para politikası, CBDC ve küresel makroekonomi ve finans gibi çeşitli konularda çok sayıda kitap ve makalenin de yazarı.

Japonya ekonomisi ve küresel ekonomik politikaları ve gelişimi hakkında sık sık yorum yapan Shirai’nin son kitabı “SDGs Finance” Nikkei BP tarafından Eylül 2022’de yayımlandı. “Global Trends Related to Carbon Neutrality: Policy, Money, and Civil Society” başlıklı bir başka kitabı, Temmuz 2022’de Bunshindo tarafından yayımlanan Shirai’nin “Growing Central Bank Challenges in the World and Japan” başlıklı İngilizce kitabı ise Asya Kalkınma Bankası Enstitüsü tarafından Haziran 2020’de yayımlanmıştı.