GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER İÇİN YATIRIM-ÜRETİM-İHRACAT MODELİNİN ÖNEMİ

PANEL 2 - Konuşmacı

Max Gillman, St. Louis-Missouri Üniversitesi’nde F. A. Hayek Ekonomi Tarihi Profesörlüğü görevinde bulunuyor. Araştırmaları para ekonomisi, makroekonomi, kamu maliyesi, varlık fiyatlaması ve kalkınma konularını içeren Gillman’ın mevcut araştırma alanları, tarihsel verilere uygun gerçek kısa vadeli hazine faizinin varlık fiyatlandırmasının modellenmesi, beşeri sermaye yatırımı ve içsel büyüme kullanılarak gerçek bir iş çevrimi modeli, SVAR kanıtları kullanılarak para ve enflasyonun petrol fiyatları üzerindeki önemli etkisi ve tarihsel bir değerlendirmeyle enflasyonun, para ve bankacılık politikasının incelenmesi gibi konuları içeriyor.

Gillman, Economics Modelling Dergisinin Yardımcı Editörü olarak görev yapıyor. Daha önce Cardiff İşletme Okulu’nda ve Orta Avrupa Üniversitesi’nde Ekonomi Profesörü olarak; Finlandiya Bankası ve New York Üniversitesi’nde ise konuk öğretim üyesi olarak görev yapan Gillman, Orta Avrupa Üniversitesi, Chicago Üniversitesi, Loughborough Üniversitesi, Monash Üniversitesi, Melbourne Üniversitesi, Yeni South Wales Üniversitesi’nde de görev aldı. St. Louis, Atlanta ve Minneapolis Federal Rezerv Bankaları da Gillman’ın Misafir Öğretim Üyesi/Araştırmacı olarak görev yaptığı adresler arasında bulunuyor.

Gillman’ın kitapları arasında, “Inflation Theory in Economics” (Routledge 2009), “Advanced Modern Macroeconomics: Analysis and Application” (Pearson 2011), “Principles of Macroeconomics: An Evolutionary Approach” (Kendall Hunt 2017) ve “The Spectre of Price Inflation” bulunuyor. Gillman ayrıca, Robert E. Lucas, Jr., “Collected Papers on Monetary Theory”nin da editörü.