YENİ DÖNEMDE KAPSAYICI BÜYÜME NASIL SAĞLANABİLİR?

ONLINE PANEL - Konuşmacı

Barry Eichengreen, Berkeley’deki California Üniversitesi’nde, George C. Pardee ve Helen N. Pardee Başkanı, Ordinaryüs Ekonomi Profesörü ve Siyaset Bilimi Profesörü görevlerini üstleniyor. Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu Araştırmacısı ve Ekonomik Politika Araştırmaları Merkezi Araştırmacısı olan Eichengreen, 1997-1998 yılları arasında Uluslararası Para Fonu’nda Kıdemli Politika Danışmanı olarak görev yaptı.

Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi üyeliği bulunan Profesör Eichengreen, Amerikan Ekonomi Derneği ve İngiliz Akademisi’nin üyesi; aynı zamanda Cliometric Society’nin de daimî akademisyeni konumunda yer alıyor.

Guggenheim ve Fulbright Bursları düzenleyen Profesör Eichengreen, Davranış Bilimlerinde İleri Araştırma Merkezi (Palo Alto) ve İleri Araştırma Enstitüsü (Berlin) üyesi oldu. 2004’ten itibaren 15 yıl boyunca Bellagio akademisyenler ve yetkililerden oluşan grubun düzenleyicisi olarak görev yapan Eichengreen, Project Syndicate için de düzenli olarak aylık köşe yazarlığı yapıyor.

Profesör Eichengreen, Ekonomi Tarihi Derneği’nden Jonathan R.T. Hughes Öğretimde Mükemmellik Ödülü ve California Üniversitesi, Berkeley Sosyal Bilimler Bölümü’nün Seçkin Öğretim Ödülü’ne layık görüldü. Paris’teki Amerikan Üniversitesi’nden Fahri Doktor unvanı aldı ve Uluslararası Schumpeter Derneği’nden 2010 Schumpeter Ödülü’nü ve 2022’de bilim ve sanayiye katkılarından dolayı Nessim Habif Ödülü’nü aldı. 2011 yılında Foreign Policy Magazine’in Önde Gelen 100 Küresel Düşünürden biri seçilen Profesör Eichengreen, Ekonomi Tarihi Derneği’nin 2010-2011 yıllarındaki Eski Başkanı. Profesör Eichengreen’in en son kitabı, Asmaa El-Ganainy, Rui Esteves ve Kris Mitchener ile birlikte yazdığı “In Defense of Public Debt” olmuştu.