YENİ DÖNEMDE ALTYAPI YATIRIMLARININ ARTAN ÖNEMİ

PANEL 3 - Konuşmacı

Avustralya’daki RMIT Üniversitesi’nde Finans Profesörlüğü ve Sains Malaysia Üniversitesi’nde Yönetim Disiplini bölümünde Fahri Profesörlük görevlerini üstlenen Jonathan A. Batten, bu pozisyonlardan önce Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Avustralya Monash Üniversitesi, Güney Kore Seul Ulusal Üniversitesi ve Utara Malezya Üniversitesi’nde Finans Profesörü olarak görev yaptı. Aynı zamanda Avustralya’da Sydney Üniversitesi ve Şangay’da Doğu Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde de Fahri Profesör unvanlarına sahip oldu.

“Journal of International Financial Markets Institutions and Money” ile “Finance Research Letters” dergilerinin Baş Editörü ve Elsevier’in iyi bir şekilde derecelendirdiği “Emerging Markets Review” dergisinin Kıdemli Editörü olan Batten’in mevcut araştırması, Covid-19 sonrası dünyada dünya çapında beklenen yenilenebilir enerjiye geçişin bankacılık ve finans piyasaları üzerindeki etkisinin değerlendirmesine; iklim değişikliğinin etkilerine yönelik portföy ayarlamasına ve çokuluslu şirketlerin uluslararası sermaye piyasalarındaki rollerine odaklanıyor.

Batten, Asya-Pasifik Bölgesi’nde sabit gelirli piyasaların geliştirilmesi konusunda Asya Kalkınma Bankası ve Dünya Bankası’ndan, RMB’nin uluslararasılaşması konusunda uluslararası ödeme kuruluşu SWIFT’den ve uluslararası düzenleyici, Bank for International Settlements’ten birden fazla uzaktan araştırma hibesi aldı. Avrasya İşletme ve Ekonomi Topluluğu’nun bir önceki Başkanı olan Batten, ekonomi ve finans alanında birçok ulusal uzaktan araştırma komitesinde görev yaptı. Batten halen Akademik Konsey’de harici bir atama ve Vietnam Ho Chi Minh’de bulunan Ekonomi Üniversitesi İşletme Dekanı Özel Danışmanı.